Church Schedule for the Month of February, 2019

2 Feb.

Saturday – Vigil at 6 PM  

3 Feb.

Sunday – Hours at 9 AM, followed by Divine Liturgy  
After Liturgy – Paraclesis (Supplicatory Canon) to Saint Xenia of Petersburg, Patroness of Parish Sisterhood
After Paraclesis – Potluck Lunch

9 Feb.

Saturday – Vigil at 6 PM  (For New Martyrs of Russia)

10 Feb.

Sunday of the Holy New Martyrs and Confessors of Russia   
Hours at 9 AM, followed by Divine Liturgy  
After Liturgy – Church School   Adult Catechetical Classes
     (Orthodox Dogmatic Theology and Unseen Warfare) at 3 PM

11 Feb.

Monday – Vigil at 6 PM (for Three Hierarchs)

12 Feb.

Tuesday – Feast of the Three Great Hierarchs:  Basil the Great, Gregory the Theologian, and John Chrysostom   
Hours at 9 AM, followed by Divine Liturgy

14 Feb.

Thursday – Vigil at 6 PM

15 Feb.

Friday – Great Feast of the Meeting of the Lord  
Hours at 9 AM, followed by Divine Liturgy

16 Feb.

Saturday – Vigil at 6 PM 

17 Feb.

Sunday of the Publican and the Pharisee  
Hours at 9 AM, followed by Divine Liturgy   
After Liturgy / Potluck Lunch – Church School Law of God and Chanting Classes
     (4th–8 th  Grades) at 3:00 PM–4:30 PM;
Law of God and Unseen Warfare (High Schoolers) at 4:30–6 PM

23 Feb.

Saturday – Vigil at 6 PM 

24 Feb.

Sunday of the Prodigal Son – Hours at 9 AM, followed by Divine Liturgy   
After Liturgy – Church School   Adult Catechetical Classes
     (Orthodox Dogmatic Theology and Unseen Warfare) at 3 PM

 

Cleaning Schedule:  

  1 Feb. : Greg and Maria Monforte,

  8 Feb. : Gehring Family,

14 Feb. : Alexopoulos Family,

22 Feb. :  Patty & Ed Hahn and Martha Ray

 


 

Church Schedule for the Month of March, 2019

2 March

Saturday of the Souls –

General Panikhida (Memorial Service) at 5 PM.  
Vigil at 6 PM

3 March

Meatfare
Sunday –

Hours at 9 AM, followed by Divine Liturgy.  
After Liturgy - Pre-Lenten Blini Lunch.  
Law of God and Chanting Classes (4th – 8th  Grades) at 3-4:30 PM
Law of God and Unseen Warfare (High Schoolers) at 4:30-6 PM

9 March

Saturday –

Vigil at 6 PM

10 March

Cheesefare
Sunday –

Hours at 9 AM, followed by Divine Liturgy.  
After Liturgy - Vespers of Forgiveness

11 March

Clean Monday –

Great Compline with the Great Canon at 6 PM

12 March

Clean Tuesday –

Great Compline with the Great Canon at 6 PM

13 March

Clean Wednesday –

Great Compline with the Great Canon at 6 PM

14 March

Clean Thursday –

Great Compline with the Great Canon at 6 PM

15 March

Clean Friday –

Supplicatory Canon to Saint Theodore Tyro (the Recruit) at 6 PM, followed by Small Compline with the Akathist to the Most Holy Theotokos (First Salutations).  
After Akathist - Adult Discussion Group Session

16 March

Saturday of Saint Theodore –

Vigil at 6 PM

17 March

Sunday of Orthodoxy –

Hours at 9 AM, followed by Divine Liturgy.  
After Liturgy - Vespers of the Triumph of Orthodoxy, with Procession of Icons

20 March

Wednesday –

Lenten Hours at 5 PM, followed by Liturgy of the Presanctified Gifts

22 March

Friday –

General Panikhida (Memorial Service) at 6 PM, followed by Small Compline with Akathist (Second Salutations).  
After Akathist - Adult Discussion Group Session

23 March

Saturday of Souls –

Vigil at 6 PM

24 March

Sunday of Saint Gregory Palamas –

Hours at 9 AM, followed by Divine Liturgy.   
After Liturgy - Church School - Adult Catchetical Classes (Orthodox Dogmatic Theology and Unseen Warfare) at 3 PM

27 March

Wednesday –

Lenten Hours at 5 PM, followed by Liturgy of the Presanctified Gifts

29 March

Friday –

General Panikhida (Memorial Service) at 6 PM, followed by Small Compline with Akathist (Third Salutations).  
After Akathist - Adult Discussion Group Session

30 March

Saturday of Souls –

Great Vespers at 6 PM, followed by Confessions

31 March

Sunday of the Veneration of the Cross –

Matins at 7 AM, with the Rite of Veneration.  
After Matins - Divine Liturgy, followed by Lenten Lunch.  
Law of God and Chanting Classes (4th – 8th  Grades) at 3-4:30 PM
Law of God and Unseen Warfare (High Schoolers) at 4:30-6 PM

 

Cleaning Schedule:  

  1 March  :  Father Thomas and Martha Ray

  8 March  :  Greg and Maria Monforte

15 March  :  Gehring Family

22 March  :  Gabriel Family

29 March  :  Alexopolous Family

 

Coffee Hour Schedule:

  3 March  :  ANNUAL PARISH BLINI LUNCHEON

10 March  :  GROUP #4 - Alexopoulos/Gasparis/E & P Hahn Families

17 March  :  POTLUCK LUNCHEON

24 March  :  GROUP #5 - Teenager’s Fund-Raiser

31 March  :  SUNDAY OF THE CROSS - PARISH LUNCHEON